Tre nya tolkningar av flexibilitet
Skandiforms höstkollektion består av nya varianter av Bolero, Bombito och Tinnef. En självklar trio som balanserar mellan rörelse och möten, avkoppling och arbete. Bolero finns nu både som stol och karmstol utrustad med antingen ben eller vridbart stativ på hjul, vilket ökar flexibiliteten i arbets- och loungemiljöer utan att tumma på den design och komfort som kännetecknar serien. Bombito, som firar 20 år av tidlös design, finns nu på hjul. Det tillför rörlighet till platser och uppmuntrar till ett mer dynamiskt sittande. Den flexibla trion blir komplett med nya varianter av Tinnef, det karaktäristiska bordet med bordsskivor av återvunnen plast – nu som runda kafébord och fyrkantiga soffbord.
Bolero stol/karmstol
by Nina Jobs
Soffkomfort i stolsform - Bolero, Nina Jobs serie med otroligt sköna fåtöljer, soffor och sittpuffar, har förvandlats till stolar och karmstolar, både med ben och vridbart stativ på hjul. Stolarna och karmstolarna har tagit det bästa från sina syskon och adderat rörlighet och möjlighet till arbete. Nu kan du använda Bolero för nya ändamål utan att göra avkall på komfort, flexibilitet eller estetiskt uttryck.
Tinnef café bord (rund)
by Charlotte von der Lancken
Samlas runt det cirkulära - Tinnef är ett formidabelt, men också formbart bord. Det slutar aldrig att förvåna eller anpassa sig till nya miljöer och användare. Serien består nu även av runda kafébord i tre olika höjder. Perfekta för spontana möten och avslappnade samtal. Borden har unika skivor i återvunnen plast – helt i linje med formgivaren Charlotte von der Lanckens hållbara vision.
Tinnef bord 45x45
by Charlotte von der Lancken
Var lite fyrkantigare - Tinnef av Charlotte von der Lancken består av flera bord, inklusive två fyrkantiga varianter. Den stilrena och geometriska formen gör att de passar lika bra i hörn, som solitärer eller i grupp med andra Tinnef-bord. Det gör att du kan skapa spännande och levande miljöer. Bordsskivorna är tillverkade av återvunnet plastavfall, vilket ger varje bord en unik karaktär.
Bombito stol/karmstol på hjul
by Jonas Lindvall
Rulla i nya hjulspår - Bombito, Bombito high och Bombito T har fått hjul, vilket gör att flexibiliteten
och komforten ökar ytterligare. Samtliga varianter har komfortstoppning och likt sina syskon med ben är de mobila varianterna på hjul anpassade för olika kroppstyper. Kort, lång eller bredaxlad spelar ingen roll – anpassa Bombito efter dig och njut av din nyvunna frihet.